Menu

donos kulturalny

wydarzenia kulturalne nad którymi warto się zatrzymać - jazz, literatura, teatr

Esbjoern Svensson Trio „e.s.t. live in London” – ACT Music, 2018

k_carol

e.s.t._live_in_London

W czerwcu tego roku minie dziesięć lat od wypadku i śmierci Esbjoerna Svenssona. 11 maja wytwórnia ACT wydała koncertowe nagrania z występu zespołu w londyńskim Barbican Centre. Koncert odbył się w roku 2005 w ramach promocyjnej trasy studyjnej płyty „Viaticum” i właśnie materiał z tego wydawnictwa stanowi połowę zawartości dwupłytowego albumu. Program uzupełniają nagrania z wcześniejszych płyt tria: „Seven Days of Falling” (dwa) oraz „Strange Place for Snow (trzy).  Materiał (dzisiaj) świetnie znany, w większości z rozbudowanymi improwizacjami (połowa utworów przekracza dziesięć minut, najdłuższy „Behind The Yashmak” trwa ponad siedemnaście) w porównaniu z wersjami studyjnymi.

e.s.t. płynęło wtedy na wznoszącej (niemal od początku działalności) fali kariery. „Viaticum” zdobywał złote (Francja) i platynowe (Niemcy) płyty.  Lada moment mieli znaleźć się na okładce DownBeatu, jako pierwszy w ponad siedemdziesięcioletniej historii miesięcznika wykonawca z Europy. Czekała ich wyprzedana niemal w całości trasa w 24 krajach, z setką koncertów. Potem kolejne płyty, objawienie „Leucocyte” i wreszcie niespodziewany, tragiczny koniec.

Legenda jednak trwa. Na płycie nie ma wprawdzie zaskoczeń, ani stylistycznych, ani repertuarowych, jednak dla fanów e.s.t. będzie to z pewnością cenny powrót do muzyki zespołu. Fenomenalnie prezentującego się w wersji live. Godzina i trzy kwadranse wspomnień, emocji, zadumy, żalu, przede wszystkim genialnej muzyki.  Skromne, ascetyczne wydanie, bez opisów, zdjęć, analiz, esejów. Z prostym przesłaniem: „słuchajcie!”.

 

© donos kulturalny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci