Menu

donos kulturalny

wydarzenia kulturalne nad którymi warto się zatrzymać - jazz, literatura, teatr

"Guzuguzu" Helge Lien Trio, Ozella Music 2017

k_carol

Helge_Lien_Trio__Guzuguzu

Norweskie trio Helge Liena działa w niezmienionym składzie już od kilkunastu lat. Omawiana tu płyta to już dziewiąty album tego zespołu. Sam Helge Lien znany jest dobrze w naszym kraju, pojawił się miedzy innymi na kilku płytach Loud Jazz Band, a jego trio udanie współpracuje z Adamem Bałdychem. Wydana w kwietniu tego roku „Guzuguzu” zawiera dziewięć kompozycji norweskiego pianisty. Tytuły poszczególnych utworów to japońskie onomatopeje, które stały się inspiracją dla autora muzyki. Niemal roczna praca nad przygotowaniem się do rejestracji materiału zaowocowała nagraniem całości już przy pierwszym podejściu.  Niebagatelny wpływ na to miała zapewne długoletnia współpraca muzyków jak i ich wzajemna osobista bliskość i przyjaźń.

Pianistyka Liena, ale często także gra całego tria, jest bliska dokonaniom Esbjoerna Svenssona i jego zespołu. Frode Berg kapitalnie podkreśla swoja obecność, zwłaszcza, gdy decyduje się na grę smyczkiem. Per Oddvar Johanssen mistrzowsko wypada w partiach rytmicznych, ale także kreując bliższe i dalsze plany solowe.

 „Guzuguzu” zadziwia i zachwyca: bogactwem zarówno formy jak i treści, znakomitą gra instrumentalistów, spójnością, nastrojami, pięknymi melodiami. To zdecydowanie jedna z najlepszych płyt tego roku.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • getbucks

    Codziennie rano do kawy, włączam Twojego bloga i przeglądam nowe wpisy

© donos kulturalny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci