Menu

donos kulturalny

wydarzenia kulturalne nad którymi warto się zatrzymać - jazz, literatura, teatr

Roman Dziewoński "Irena Kwiatkowska i znani sprawcy". Wyd. Szelest 2016

k_carol

kwiatkowska_72

Chyba każdy ma jakieś wspomnienie związane z Ireną Kwiatkowską. Kabaret Dudek, "Czterdziestolatek", "Wojna domowa" – takie są chyba najczęstsze i najbardziej oczywiste skojarzenia. Dla mnie ta znakomita aktorka to jednak przede wszystkim …. „Dzieci z Bullerbyn” i jej  genialna audiobookowa interpretacja powieści Astrid Lindgren. Nagrania słuchamy wspólnie już od kilku lat, przy okazji każdej dłuższej rodzinnej samochodowej wyprawy. Moje dzieci recytują fragmenty z pamięci. Dziecięca opowieść, dzięki wspaniałemu aktorskiemu rzemiosłu stała się niepowtarzalną rozrywką dla całej rodziny, historyjką, której słuchać można bez końca.

Wydawnictwo Szelest wznowiło właśnie książkę Romana Dziewońskiego „Irena Kwiatkowska i znani sprawcy”.  Roman Dziewoński jest (między innymi) autorem znakomitych pozycji o Kabarecie Dudek, Kabarecie Starszych Panów, Edwardzie „Dudku” Dziewońskim i wielu innych. Jak sam pisze we wprowadzeniu Irena Kwiatkowska zgodziła się na swoją biografię pod warunkiem, że będzie to pretekst do wspomnienia o licznych osobach, miejscach i wydarzeniach, które spotkała czy też współtworzyła podczas swojej artystycznej kariery. I taka właśnie jest ta książka - galeria postaci umieszczonych wokół portretu wybitnej artystki. To przede wszystkim wizerunek zawodowego  życia  Ireny Kwiatkowskiej. Wizerunek wsparty wspomnieniami samej tytułowej bohaterki oraz wielu wybitnych postaci rodzimego artystycznego świata.  Autor nie pomija także osobistych wątków, skupia się jednak na tych najważniejszych, które prezentuje w sposób wyważony, unikając przy tym (co chwalebne) tak wszechobecnego dziś plotkarskiego stylu . „Irena Kwiatkowska i znani sprawcy” to także nostalgiczny obraz świata, który chyba nieodwołalnie przeminął. Innego podejścia do obowiązków, innego postrzegania pryncypiów. Przede wszystkim jednak to świetna lektura, pełna humoru, zadumy, faktów, cytatów i  unikalnych fotografii. Serdecznie polecam !

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Anka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawa jestem, czy to dokładnie ta sama książka, która została wydana kilka lat temu (pod względem treści). Mam tamtą poprzednią i uwielbiam.

  • k_carol

    Jest to III wydanie, poprawione i uzupełnione.

© donos kulturalny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci